8.3.2026
Aloitetaan tärkeimmästä uutisesta: Össin kesäleirit järjestetään 1.6.–12.6.2026. 🎉 Ilmoittautuminen avataan lähipäivinä.
Moni on jo kysellyt leireistä – ja olemme todella iloisia kiinnostuksesta 🧡. Ilmoittautumisen viivästyminen johtuu siitä, että leirien rahoituskuvioissa tapahtui tänä vuonna yllättävä muutos. Haluamme kertoa tilanteesta teille avoimesti.
Rahoituskuviot vastatuulessa
Olemme järjestäneet kesäleirejä pitkään yhteistyössä Helsingin kaupungin liikuntapalveluiden kanssa. Suuri osa leirien kustannuksista on aiemmin katettu kaupungin yhteistyömallilla, mikä on mahdollistanut kohtuullisen osallistumismaksun. Kysyessämme yhteistyön jatkosta saimme kuitenkin vasta helmikuun lopussa tiedon, että tätä mallia ei enää jatketa vuonna 2026. Tämä tuli meille yllätyksenä – ja liian myöhään, sillä monet muut mahdolliset avustushaut olivat jo sulkeutuneet (esimerkiksi kaupungin nuorisotoiminnan leiriavustusten hakuaika päättyi lokakuussa 2025). Haluamme edistää Östersundomin alueen lapsiperheiden yhtävertaista kohtelua kesätoiminnan järjestämisessä Helsingissä, emmekä siksi niele tätä tilannetta suoralta kädeltä. Olemme edelleen yhteydessä kaupunkiin ja etsimme ratkaisuja.
Leirimaksu voi nousta ilman lisärahoitusta
Tähän asti leirimaksu on ollut 80 € per lapsi. Jos puuttuvaa rahoitusta ei löydy, joudumme nostamaan maksun noin 158–160 euroon, jotta voimme kattaa leirien turvallisen ja laadukkaan toteutuksen kustannukset. Haluamme kuitenkin löytää ratkaisuja, jotta mahdollisimman moni lapsi voisi osallistua. Tavoitteemme on myös, että tarvittaessa maksutukea voisi hakea helposti ja arvokkaalla tavalla, ilman pitkiä taloudellisia selvityksiä.
Kulisseissa on viime viikkoina tehty paljon työtä:
- kartoitamme rahoitusmahdollisuuksia ja tuen muotoja leirimaksuun
- käymme keskusteluja eri tahojen kanssa, myös kaupungin suuntaan
- tarkastelemme leirien budjettia uudelleen
- etsimme vaihtoehtoja esimerkiksi ruokailun järjestämiseen
Leiriin sisältyvä lämmin lounas on meille tärkeä osa palvelua, sillä se helpottaa erityisesti työssäkäyvien perheiden arkea. Tästä emme halua luopua. Yksi mahdollinen ratkaisu olisi järjestää ruokailu kaupungin puistoruokailun kautta, mikä palvelisi samalla muitakin alueen lapsia ja nuoria. Lisäksi pohdimme esimerkiksi sisaralennusta sekä alennusta, jos lapsi osallistuu molemmille leireille.
Tulossa siis taas mahtavat kesäleirit
Kesällä järjestämme kaksi leiriä:
- 📅 1.–5.6.2026
- 📅 8.–12.6.2026
Leireille otetaan 40 lasta per viikko, jotta ryhmät pysyvät sopivan kokoisina ja toiminta turvallisena. Leirejä vetää kokenut ohjaajatiimi, ja heidän rinnalleen palkataan nuoria kesäharjoittelijoita. Tuttuun tapaan saimme rahoituksen kahden nuoren palkkaamiseen Kesäduuni OP piikkiin -kampanjan kautta.
Kannatusjäsenyydellä voi tukea lasten kesätoimintaa
Jos OP malli kannustaisi myös muita yrityksiä tai yhteisöjä tukemaan lasten kesätoimintaa, se olisi meille valtavan hieno asia. Tämän vuoksi olemme avanneet Össin kannatusjäsenmaksun, jonka tuotot kohdennetaan suoraan lasten kesätoimintaan. Kannatusjäsenmaksun voi maksaa yksityishenkilö, yritys tai yhteisö.
Kannatusjäsenmaksu
- Summa: 50 € (tai vapaavalintainen summa 50 € +)
- Tilinumero: FI66 5561 1820 0305 65
- Saaja: Östersundomin Sisu Össi ry
- Viitenumero: 2026 8
Maksettuasi maksun, jos maksajan nimi on eri kuin maksussa meille välittyy, ilmoita kannatusjäsenen nimi sähköpostitse: info@ostersundominsisu.fi
Kerro ajatuksesi
Haluaisimme kuulla teidän näkemyksiänne. Miten mahdollinen leirimaksun korotus vaikuttaisi perheenne osallistumiseen? Vastaa sähköpostitse info@ostersundominsisu.fi valitsemalla jokin seuraavista, voit myös perustella vastauksesi:
- osallistumme maksunkorotuksesta huolimatta
- mietimme asiaa
- emme voi taloudellisista syistä osallistua
- muita terveisiä, mitä?
Kiitos jo etukäteen ajatuksistanne – ne auttavat meitä tekemään parempia ratkaisuja.
💛 Östersundomin Sisu Össi ry

